צליאק ותזונה מתאימה

תזונה לחולי צליאק

תזונה לחולי צליאק

צליאק – מהי?

צליאק, ובעברית כרסת, היא מחלה כרונית אוטואימונית, בדרך כלל מולדת, המאופיינת ברגישות לגלוטן. גופם של הסובלים מצליאק מזהה את הגלוטן כגוף זר. הוא תוקף אותו וגורם לנזק לדופן המעי הדק ולדלקת ברירית. כמו כן, אכילת מוצרים המכילים גלוטן בקרב חולי צליאק עלולה לפגוע גם באיברים אחרים בגוף כגון בלוטת התריס, הלבלב ומערכת העצבים.

מחלת הצליאק לרוב מתבטאת בתסמינים הקשורים למערכת העיכול, כגון שלשולים, כאבי בטן, גזים, נפיחות וירידה במשקל, אך היא יכולה להתבטא גם בתסמינים אחרים, כגון מתח, חולשה, עצבנות, בעיות שיניים, כאבי מפרקים ועוד.

ללא טיפול מתאים, מחלת הצליאק עלולה לגרום לאורך זמן לפגיעה ביכולותו של הגוף לספוג מרכיבים חיוניים מהמזון ובעקבות כך למחסור בויטמינים ומינרלים בגוף ולתת תזונה.

תזונה לחולי צליאק

הטיפול בצליאק הוא לרוב טיפול מניעתי הנעשה באמצעות תזונה. גלוטן הוא המרכיב העיקרי של חלבון גרעיני הדגנים חיטה, שעורה, שיבולת שועל ושיפון ובקמח העשוי מדגנים אלו. מעבר לכך, גם לגבי דגנים אחרים כגון: דוחן, כוסמת וקינואה יש מחלוקת בעקבות מיעוט מחקרים בנושא וחשש לזיהום עם דגנים מכילי גלוטן בזמן הקציר או הטחינה. על כן חולי צליאק נאלצים להסיר מהדיאטה שלהם מאכלים רבים ובסיסיים בתזונה היומיומית של רובנו, כגון: לחם, פסטות, דברי מאפה שונים ועוד.

התזונה המומלצת לחולי צליאק מורכת מתפריט נטול מוצרים המכילים גלוטן. ישנן מגוון מוצרים המותרים לחולי צליאק, וניתן בעזרת דיאטיקנית לבנות תפריט נכון ומאוזן הכולל את כל מרכיבי המזון החיוניים.
לקבלת הצעות ורעיונות לגיוון התפריט, אפשר להצטרף לאחת ממיני הקהילות של אנשים עם צליאק ובני משפחותיהם המחליפים מתכונים למטעמים ללא גלוטן, ובכלל – מספקים מידע, עיצות ותמיכה בהתמודדות עם צליאק.

תוספי תזונה לחולי צליאק

באופן כללי, אם נמנעים מאכילת גלוטן ומקפידים על תזונה מאוזנת ונכונה, הגוף מקבל את כל מרכיבי המזון שהוא צריך ואין צורך בהשלמות. במקרים בהם ישנה ירידה ביכולתו של המעי הדק לספוג מינרלים וויטמינים מומלץ לעבור בדיקות דם תקופתיות ולהשלים את החסר באמצעות תוספי תזונה במידה ויש צורך.

שימו לב כי תוספי מזון מסויימים של ויטמין E מיוצרים מנבט חיטה ולכן לחולי צליאק מומלץ להימנע מהם. כמו כן חשוב לציין כי גם בתרופות ובתוספי מזון לעתים נעשה שימוש בקמח או בעמילן חיטה המכיל גלוטן. כדי להיות בטוחים שהמוצר אינו מכיל גלוטן, בדקו בעמותת צליאק ישראל את רשימת התרופות ותוספי המזון שקיבלו אישור שאינם מכילים גלוטן.