חומצות אמינו

חומצות אמינו החיוניות לגוף

החלבונים למיניהם בגופינו מורכבים מכ- 20 חומצות אמינו שונות ועיקריות. הן מורכבות מאטומי פחמן, מימן וחמצן וגם מאטום חנקן בודד.

ישנן 9 חומצות אמינו חיוניות ביותר שלא מיוצרות בגוף באופן טבעי, ולכן חשוב להכניסן לגוף בעזרת מזון.

11 חומצות אמינו נוספות מיוצרות בגוף ולכן אין צורך לדאוג לספק אותן בצורה אחרת.

רגינין – היסטדין – ליזין – איזולאוצין – לאוצין – מטיונין – פניל אלנין – טראונין – טריפטופן – ואלין – פרולין, טאורין – קרניטין – טירוזין – גלוטטיון – אורניטין – סרין – חומצה אספרטית – ציטרולין – אלנין – גליצין

להלן פרטים על 4 חומצות האמינו החשובות ביותר:

 

גלוטתיון (Glutathione)

גלוטתיון מסייעת לחזק את מערכת החיסון ועוזרת לגוף להילחם במחלת האיידס אצל הסובלים ממנה. גלוטתיון הראה יעילות במלחמה בחומרים כימיים רעילים. קבוצה זו של חומצות אמינו מפחיתות לחץ דם, מטפלות בבעיות בדרכי הנשימה וגם המעיים.

ארגינין (Arginine)

ארגינין מווסתת את זרימת הדם ואת לחץ הדם בגופינו, מונעות קרישת דם, עוזרות בתפקוד הכבד ומחזקות את המערכת החיסונית.

בכל הקשור למערכת הלב, חומצת הארגינין מורידה את רמות הכולסטרול בדם ומונעת מחלות לב. היא מזרימה חמצן למוח ומחזקת את שריר הלב. ארגינין יעילה לעיתים בטיפול בבעיות זיקפה אצל גברים והוכחה כמועילה גם בטיפול בכוויות, פצעים שונים, כיבים וכן בטיפול באוסטיאופורוזיס.

מתיונין (Methionine)

החומצה האמינית מתיונין עוזרת לאנשים הסובלים מדיכאון. היא עוזרת בטיפול בבעיות כבד וטובות גם בהקלה על בעיות של דלקות מפרקים, בעיות שונות במערכת העצבים ובתשישות כרונית.

גלוטמין (Glutamine)

גלוטמין שומרת על בריאות מערכת העיכול ומזרזת החלמה של פצעים וכוויות. גלוטמין טובה מאד בטיפול במחלות כרוניות שונות ומסייעת בשריפת שומנים ושמירה על רקמות השרירים.