אסטמה של העור

אסטמה של העור, או בשמה המדעי יותר "אטופיק דרמטיטיס", היא למעשה דלקת עור כרונית המאופיינת בכתמים אדומים ויבשים וגירודים חזקים באזור הלחיים, הצוואר וקפלי המרפק והברך. המחלה שכיחה מאוד ותוקפת 10-20 אחוזים מאוכלוסיית התינוקות והילדים בעולם.

לא ניתן לרפא את המחלה לחלוטין או להעלים אותה כבמטה קסם, אך בהחלט ניתן להקל על הסימפטומים שלה. לעיתים היא נעלמת בגיל מאוחר יותר או עקב שינוי סביבת המגורים, ולעיתים היא יכולה להפוך לאסתמה רגילה או אלרגיה.

כמו כן, למחלה מגוון גדול של גורמים וביניהם מאפיינים גנטים וחשיפה לחומרים מגרים או אלרגניים כדוגמת בדים סינטטים, חומרי ניקוי וקוסמטיקה ואף עשן סיגריות. חשיפה ממושכת לגורמים אלו יכולה להחמיר את המחלה ולכן אין זה מפתיע כי בעשורים האחרונים ועידן השפע בו אנחנו חיים כיום חלה קפיצה בשיעור החולים (בשנות ה – 60 סבלו ממנה רק 4% מן הילדים).

במחקרים שונים אשר עסקו בקשר גוף – נפש, נמצא כי גם מתח נפשי יכול לתרום להופעת הגירודים.

תזונה נכונה לטיפול באסטמה של העור

בראש ובראשונה יש לשים לב לחשיפה למזונות הידועים כמעוררי אלרגיה כמו למשל בוטנים, אגוזים ושקדים.

גם מזון חריף ומאכלי חלב (ובכלל זאת מעדני חלב) הן אופציות שרצוי להימנע מהן. סוג נוסף של מזונות שעלולים להחמיר את המחלה הם מזונות "חמים" כגון מזונות מתובלים בקינמון, חזרת או ג'ינג'ר.

אסטמה של העור – טיפול באמצעות הומאופתיה

ישנם הסוברים כי טיפול הומיאופתי הוא בעל פוטנציאל גבוה להקלה על תסמיני המחלה. למעשה, התופעה שבמהלכה חלק מן המטופלים מגיעים לטיפול עם תסמינים של אסטמה נשימתית אשר הופכת לאסטמה של העור נחשבת לאפקט חיובי של הטיפול מכיוון שהגוף מנסה להעביר את התסמינים מהמערכת הפנימית של אל העור במטרה להיפטר מהם לחלוטין.

הטיפול ההומיאופתי נבנה בהתאמה לכל מטופל ובדרך כלל מתבצע באמצעות נטילת טיפות דרך הפה ואורך בממוצע כארבעה חודשים.

טיפול באטופיק דרמטיטיס באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא

שתי שיטות טיפול אלטרנטיביות נוספות הן דיקור סיני וצמחי מרפא. פורמולות צמחיות רבות כוללות חומרים אנטי דלקתיים ואנטי היסטמינים ותינוקות יכולים לנטול אותן גם בצורת טיפות.

אחד מהחומרים שנמצאו כמסייעים ביותר בטיפול בבעיות עור הוא שמן נר הלילה המופק מזרעי הצמח בעל אותו שם ומכיל חומצה גמא לינולנית מסוג אומגה 6 בעלת תכונות אנטי דלקתיות (גם חומצות אומגה 3 טובות למטרה זו).

כמו כן, קיים מגוון גדול של משחות צמחיות שונות להרגעת העור והקלה על הגרד הכוללות רכיבים כגון אלוורה, קמומיל ותה ירוק. במיוחד יש לציין את התלתן האדום שידוע הן כמרגיע והן כמסכך של העור.

גם טיפול באמצעות דיקור סיני נמצא כיעיל במיוחד בשלבים הראשונים של המחלה והצליח לעצור את התפשטות הגרד.

האם צריך לוותר על הטיפול הקונבנציונאלי באסטמה של העור?

מחקר שנערך בבית החולים שיבא ב – 2008 מצא כי הטיפול היעיל ביותר שילב בין אלמנטים מן הרפואה המשלימה וטיפול שנבנה באופן פרטני עבור כל מטופל לבין טיפול קונבנציונלי עם משחות סטרואידליות ולא סטריאודליות (להן פחות תופעות לוואי).

הנבדקים במחקר דיווחו על שיפור ניכר באיכות חייהם והקלה בגירודים והפריחה הנלווים למחלה. לכן, במידה ובו הטיפול המשלים לא מספק הטבה מספקת במצב  החולה, ניתן בהחלט לשקול לנסות את הטיפול המשולב.

תמונות באדיבות דוד פרלה – מטפל מומחה באסטמה של העור:

atopik-before2_iq0 atopik-after2_IcF

atopik-before_Yj2 atopik-after_w1N