אקנה

אקנה, הידועה גם כפצעי בגרות או "חצ'קונים", היא מחלה המתאפיינת בהופעה של פצעים קטנים ובולטים לעין באזור הפנים.

מקורם של הפצעים הוא בהפרשת שומנים עודפת מבלוטות החלב אשר מביאה לסתימה של תאי עור מתים והצטברות השומן מתחת לזקיקי השערות. סביבה זו מהווה כר פורה לשגשוגו של חיידק האקנה אליו הגוף מפתח תגובה דלקתית שהיא למעשה הפצע המוכר.

במקרים הקשים יותר של המחלה הפצעים מופיעים גם על אזור הכתפיים הגב והחזה.

אקנה – הגורמים למחלה

מלבד רקע גנטי, יש מספר התנהגויות או תקופות חיים ידועות אשר יכולות להאיץ את התפשטות המחלה ובכלל זאת תהליכי הבגרות המינית והופעת הווסת, מתח נפשי, צריכה מוגברת של מוצרי חלב וגירוד הפצעים עצמם העשוי להגביר את התגובה הדלקתית של הגוף.

טיפול טבעי לאקנה

מרבית התרופות המערביות להקלה על פצעי הבגרות כוללות רכיבים אנטיביוטיים או כאלו המביאים להסרה של תאי העור המתים. עם זאת, למרבית הרכיבים האלו ישנן תופעות לוואי כגון התייבשות העור, קילוף מסיבי שלו או העובדה הפשוטה שהחיידקים מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה.

סבונים טבעיים לטיפול בפצעי הבגרות מתבססים על סבונים המכילים שמנים צמחיים ושמנים אתרים כגון שמן לבנדר או שמן ברוש, להם תכונות של חיטוי וריכוך העור. כמו כן, השומן שנמצא בהם מונע את התייבשות העור.

מלבד זאת, ישנם כמה תוספי תזונה וכמוסות צמחיות בעלות תכונות המסייעות לטיפול במחלה:

ויטמין A – ויטמין A נמצא יעיל בהפחתה של ייצור חומצות החלב שהן הגורם הראשוני למחלה.

ויטמינים מקבוצת B - מסייעים בהתמודדות עם מצבי לחץ ולכן מומלצים לטיפול במחלה על רקע נפשי, מחדשים את תאי העור ושומרים על מראה עור בריא.

ויטמין E וסלניום – מפחיתים את התגובה הדלקתית ומכילים נוגדי חמצון.

אבץ -  האבץ אחראי לפעילות הורמונאלית תקינה ותפקוד מיטבי של מערכת החיסון של הגוף. בנוסף לכך הוא תורם להגלדת הפצעים.

אורגנו – האורגנו נמצא יעיל במיוחד בהפחתת התגובה הדלקתית של הגוף.

תזונה נכונה לטיפול באקנה

במחקרים שונים נמצא קשר ישיר בין בריאות הכבד ויכולתו לנקות רעלים מן הגוף ובין מצב העור.

לכן רצוי לבצע ניקוי כבד באמצעות פורמולה מתאימה או טיפול מונע, בעיקר עבור מי שרוב התזונה שלו מתבססת על מזון עתיר שומנים ופחמימות (רכיבים נפוצים מאוד בתזונה המערבית של היום). את ניקוי הכבד מרעלים ניתן לשפר גם באמצעות צריכה מוגברת של סיבים תזונתיים (חיטה מלאה, אורז מלא, פירות בצורתם הטבעית וכו').

מלבד סיבים תזונתיים, רצוי לשלב בתפריט גם ירקות ופירות טריים, להם שלל תכונות המסייעים בלחימה נגד המחלה וחלקם – כמו אבטיח – אף יכולים להעלים צלקות וסימנים של פצעים שגורדו.

הירקות החשובים ביותר לבריאות העור הם אלו בצבע ירוק וכתום (בטטה, גזר, דלעת, דלורית, חסה, עלי בייבי, וכו').