נשירת שיער

נשירת שיער שסופה הקיצוני היא התקרחות כללית, היא אחת מהבעיות המטרידות ביותר כיום בעיקר גברים. נשירת שיער גברית נפוצה יותר מזו של נשים, אך כיום גם נשים רבות מתלוננות על התופעה ומגיעות לטיפול בבעיה אצל רופאי עור ורופאים מומחים בתחום. נשירת שיער נגרמת מסיבות רבות ומגוונות ובגילאים שונים, והסיבות העיקריות הן בדרך כלל גנטיקה, תזונה לא נכונה, מחלות עור למיניהן ואף מתח נפשי.

תחילת נשירת השיער אצל גברים היא בהתדלדלות שיער באזור שנקרא "כתר" (ממש באמצע הראש בקודקוד, היכן שהשיער צומח) וכן באזור הצידי של הקרקפת – במה שמכונה המפרצים. הנשירה נמשכת משם בדרך כלל ומתפשטת גם לאזור הקדמי יותר של הראש.

האזורים האחרים בראש שבדרך לא מתקרחים או מתקרחים בקצב הרבה יותר איטי, הם אזורים שבהם זקיקי השיער לא רגישים להורמון הגורם לנשירה בדרך כלל – הורמון בשם DHT. מדוע האזורים הללו בראש לא רגישים לא ממש ברור עדיין, אך רוב הגברים המגיעים להתקרחות כמעט מוחלטת, מעדיפים בסופו של דבר לגלח את הראש כולו ולא להשאיר אזורים כאלה ואחרים עם שיער מועט יחסית.

כאמור, נשירת שיער אצל נשים גם היא תופעה ידועה כיום ומאד מטרידה, בעיקר בגיל המעבר כשהתופעה מתחזקת. בתקופת גיל המעבר ישנה ירידה גדולה ברמות הורמון האסטרוגן בגוף הנשי ואז מתאפשרת נשירת שיער אבדן שיער אצל נשים שונה מההתקרחות הגברים בעיקר מכיוון שהיא מתרחשת על פני כל הקרקפת ולא בשלבים או אזורים המאבדים שיער בקצב שונה.
לרוב אצל נשים הסובלות מנשירת שיער ,לא תהיה התקרחות כללית או אזורים שבהם לא ישאר כלל שיער לחלוטין.

כאמור, הסיבות לנשירת שיער גם אצל גברים וגם אצל נשים רבות ומשתנות אך אחת שבהחלט בולטת היא לעיתים תזונה לא נכונה.

לתזונה יש השפעה ישירה על תאי העור וכתוצאה מכך על זקיקי השיער. ויטמינים ומינרלים עיקריים החשובים למניעת נשירת שיער הם בעיקר אבץ, מגנזיום, B12 , ביוטין ו- B6 . מחסור במינרלים או ויטמינים אלה ניתן לבדוק בבדיקת דם פשוטה עליה מורה בדרך כלל רופא עור המטפל בבעיות של נשירת שיער ועל פי התוצאות הוא יכול להתאים טיפול.