פסוריאזיס

טיפול בפסוריאזיס – באדיבות דודי פרלה, מומחה למחלות עור.

מחלת הפסוריאיזיס היא מחלת עור אוטואימונית, כלומר, מחלת עור בה הגוף נלחם כנגד עצמו ופוגע בין היתר בתאי עור בריאים. פסוריאזיס יכולה להתבטא במגוון רחב של צורות : כתמים אדומים, קשקשים, עור מגורה ועוד.

בצורתה הקלה והנפוצה של המחלה, פלאק פסוריאזיס, ניתן לטפל באמצעים שונים וכך לצמצם מאוד את התסמינים. צורות אחרות כגון פסוריאזיס מוגלתי נחשבות למסוכנות יותר מכיוון שהן עלולות לפגוע פגיעה חמורה בעור עד כדי שיבוש של מנגנון שמירת הטמפרטורה הפנימית של הגוף.

לא ידוע בדיוק מהו הגורם הישיר למחלה, אך משערים שהגורמים העקיפים יכולים לנבוע בין היתר מלחץ, צריכת אלכוהול ושומנים בצורה מוגזמת או עישון (אצל נשים). לפיכך, אורח חיים נכון ושמירה על הבריאות הכללית של הגוף, יכולים לסייע גם למחלת הפסוריאזיס.

פסוריאזיס ותזונה – הקשר ביניהם

ישנם מזונות מסוימים אשר ידוע כי הם עלולים להחמיר את הסימפטומים של המחלה. ביניהם ניתן למנות מזונות חריפים מאוד או מתובלים מאוד שיכולים לגרום לתגובות אלרגיות. רצוי אף להימנע ממזונות שידועים כמעוררי אלרגיה : בוטנים, אגוזים ושקדים, אך גם פירות מסוימים כגון תותים.

כמו כן, מכיוון שהקפדה על אורח חיים בריא יכולה אף היא לתרום להטבת מצבו של החולה, רצוי להימנע ממזונות מטוגנים, שמנים מאוד, וכאלו שכוללים חומרים משמרים וצבעי מאכל. במידה ובה המחלה גורמת לתסמינים הדומים לאלו של חולי ציליאק (הרגישים לגלוטן), ניתן למנוע את ההחמרה במצב באמצעות הימנעות ממזונות המכילים גלוטן.

פסוריאזיס

 

 

 

 

 

טיפול בפסוריאזיס במשחות טבעיות וללא סטרואידים, מסייע להפחתת תסמיני המחלה ולהקלה בגרד ובאדמומיות האופיינית למחלה.

טיפול בפסוריאזיס עם תוספי תזונה

ישנה רשימה ארוכה עד מאוד של תוספי תזונה וויטמינים שונים הידועים בכך שביכולתם להקל על הסימפטומים של המחלה. כמו תמיד, יש לציין כי במידת האפשר רצוי לצרוך כמה שיותר מן הויטמינים והרכיבים האלו גם ממקורות טבעיים.

אבץ – זהו מינרל המסייע בייצור הקולגן בגוף האחראי על חלוקת התאים השונים בגוף ובכלל זאת תאי העור.

אומגה 3 – חומצת שומן בלתי רוויה שהיא תוסף תזונה פופולארי אשר בין היתר שומרת על מעטפת תאי העור.

פרוביוטיקה – תחליף טבעי לאנטיביוטיקה המעשיר את אוכלוסיית החיידקים הטובים בגוף ולכן מסייע בתהליכי העיכול.

ויטמין A – אחראי לייצור הקולגן ואלסטין השומרים על הגמישות והבריאות של העור. מומלץ לא לצרוך בכמות מוגזמת ולבצע בדיקות דם מדי תקופה.

ויטמין C – משתתף אף הוא בתהליך ייצור הקולגן ומחזק את מערכת החיסון.

ויטמין E – מנטרל את הרדיקלים החופשיים ולכן מסייע בהפחתת תגובות דלקתית בעור, חשוב גם לשמירה על גמישותו ולוחותו.

ויטמינים מקבוצת B – אחראים על תהליכים רבים בגוף ובכלל זאת גם לבריאות רקמת העור.

אנזימי עיכול – במידה ואחד מאבות המזון או החלבונים לא מפורקים כראוי עקב מחסור באנזים מסוים, ייתכן כי הדבר יוביל להחמרה או התפרצות של מחלת הפסוריאזיס.

לסיום, יש להדגיש כי לפני נטילת תוסף תזונה על בסיס קבוע, רצוי להתייעץ עם הרופא שעוקב אחר המחלה.