מחלות עיניים

מחלות עיניים גורמות לאי נוחות בעיניים, כגון: טשטוש וירידה בחדות הראייה, אודם בעיניים, נפיחות, יובש וכאב. חלק מהמחלות הן קלות וחולפות, אך ישנן מחלות עיניים שעלולות להוביל לעיוורון קבוע. עם זאת, באמצעות אבחון מוקדם של המחלה ומתן טיפול מתאים ניתן לטפל ברוב בעיות העיניים ולמנוע את רוב מקרי העיוורון.

יחד עם התפתחות הרפואה המערבית, שממשיכה לחקור ולפתח עוד ועוד טיפולים יעילים לטיפול בכל מגוון בעיות ומחלות העיניים, ישנן גם אלטרנטיבות טבעיות המציעות טיפולים שאינם פולשניים ומביאים לתוצאות מרשימות. בין האלטרנטיבות הטבעיות מובילה הרפואה הסינית שעושה שימוש בצמחי מרפא ובויטמינים וכן משלבת בין הידע הרב שנצבר לאורך עשרות של דורות לבין הידע המודרני והמחקרי של הרפואה הקונבנציונאלית.

בין מחלות העיניים הנפוצות והחמורות יותר נמצאות מחלות רשתית העין. הרשתית הנה שכבה עצבית הנמצאת בחלק העמוק של העין, אשר אחראית על המרת גלי האור לאותות חשמליים המועברים למוח. משום תפקידה החשוב ביותר של הרשתית, כל בעיה בתפקודה עלולה לגרום לליקויים בראייה ולמחלת עיניים.

הרפואה האלטרנטיבית מציעה טיפולים טבעיים שהוכחו יעילים לטיפול במחלות רשתית העין. ביניהם ניתן למצוא טיפול נטורופתי שמטרתו להעלות את ריכוז החומרים נוגדי החמצון בגוף, אשר נלחמים ברדיקליים החופשיים שפוגעים ברשתית. ניתן לעשות זאת באמצעות תזונה עשירה בנוגדי חימצון – ירקות ופירות צהובים, כתומים וירוקים, תוספי תזונה וצמחי מרפא. תזונה נכונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה משמשים גם ברפואה הסינית, אשר מציעה טיפול המשקם את מעברי הדם והחמצן אל רשתית העין ומסייע למניעת הדרדות המחלות.

בין מחלות רשתית העין הנפוצות, אשר הטיפול האלטרנטיבי הוכח כיעיל לגביהן, נמצאות מחלות העיניים הבאות:

  • ניוון מקולרי (Macular Degeneration) – נקרא גם ניוון רשתית, או ניוון רשתית העין. מחלת עיניים הפוגעת בתפקוד התאים קולטי האור שבמרכז רשתית העין. המופע השכיח ביותר של המחלה הוא ניוון מקולרי גילי (Aged related Macular Degeneration – AMD) אשר מהווה את הגורם העיקרי לפגיעה בראייה בקרב בני השישים וחמש ומעלה.
  • ריטיניטיס פיגמנטוזה (Retinitis Pigmentosa – RP) – קבוצה של מחלות גנטיות המשפיעות על יכולתה של הרשתית להגיב לאור.