בריאות העין

העיניים שלנו – ובעצם של כל יצור חי – הן מהאיברים החיוניים ביותר בגוף. אמנם ישנם יצורים חיים (פילים למשל) שכושר הראייה שלהם אינו מהחזקים בגופו, אך תמיד טוב לראות את מה שניצב מולך ולא רק לשמוע, להריח ולהרגיש. עם השנים, גוף האדם מאבד מבריאותו וכושרו, מעין בלאי מובן שמתרחש ככל שאנו מתבגרים. מחלות שונות, כמו קטרקט או גלאוקומה, יכולות לעשות זאת לעין: לגרום לירידה משמעותית בבריאותה ובכושרה.

עבור לא מעט אנשים, גלאוקומה וקטרקט הן שתי מחלות שהשמות שלהן מאוד ידועים, אך בפועל לא ממש ידוע כיצד הן מתבטאות, מה הן עלולות לגרום ובעיקר – כיצד מטפלים בהן. והדבר החשב ביותר שכדאי לדעת הוא ששתי המחלות הללו בלתי נמנעות. כלומר, אי אפשר (או קשה מאוד) למנוע את היווצרותן, וקשה עוד יותר להעלים אותן או לעכב את התפתחותן. לרוב, הטיפול שיבוצע במקרים כאלו הוא ניתוח.

קטרקט וגלאוקומה הן מחלות שלא פוקדות כל אדם, כמובן, אך הן מאפיינות מאוד אנשים רבים, בייחוד בגיל מתקדם. שתיהן תוצר של שינויים שעוברים בגוף עם השנים והצטברות של אירועים וגורמים שלאט לאט פוגעים בעין ומביאים לשינוי מסוים ביכולותיה הטבעיות. זה הזמן להכיר את המחלות הללו קצת יותר לעומק:

גלאוקומה

הגלאוקומה היא למעשה הגדרה לסדרה של מחלות אשר המכנה המשותף להן הוא פגיעה בעצב הראייה. עצב הראייה הוא זה אשר מקשר בין העין והדברים אשר היא 'רואה' לבין המוח, והוא זה אשר מתרגם את התמונה לאותו חשמליים שבעצם מאפשרים לנו לראות. אם הוא נפגע, יש לכך השלכה משמעותית על כושר הראייה.

מדוע עצב הראייה נפגע? לרוב, זה קורה בשל לחץ שמצטבר בתוך העין, לחץ של נוזלים. העין מלאה בכאלו, אך במצב רגיל הם מתנקזים ויוצאים באופן טבעי דרך מספר צינורות ניקוז. עם השנים, הצינורות הללו נסתמים, לעיתים גם בצורה הרמטית. הנוזלים לוחצים ולוחצים על העין, עד שעצב הראייה נפגע. במצב כזה, אפשר להגיע עד לעיוורון מוחלט.

קטרקט

הקטרקט (נקרא בעברית ירוד) הוא מצב בו עדשת העין מתלכלכת. כן, ממש כמו במשקפי הראייה הרגילים, גם אם העין נכנסים לכלוכים אשר מצפים את העדשה ופוגעים לא מעט בכושר הראייה. אפשר ממש לדמות את זה לעשה מלוכלכת שאיננו מנקים הרבה זמן. בסופו של דבר, היא תטשטש את הראייה, עד מצב שבו לא רואים כלום.

שתי המחלות הללו עושות את עבודתן בשקט. התהליך כולו מתרחש לאט לאט, כמעט בלי שנשים לב, כך שלעיתים האדם אשר סובל מהן 'מתעורר' מאוחר מידי, כשהמצב קשה מאוד. כשמדובר בגלאוקומה, הנזק אף עשוי להיות בלתי הפיך.

דרכי הטיפול

טיפול בגלאוקומה

בגלאוקומה מטפלים על ידי יצירת דרכי ניקוז חדשות בעין, או על ידי פתיחת הדרכים החסומות. ברוב המקרים, מותקן מעין נקז חדש, אשר נמצא על לחמית העין (ה'לבן' של גלגל העין), בתקווה שעניין זה יסייע להציל את העצב מפגיעה אנושה. ניתוח לייזר לגלאוקומה בעצם כולל פתיחת חרירים שונים בתעלות הניקוז הקיימות.

טיפול בקטרקט

בניתוח הקטרקט, למעשה מוחלפת העדשה המקורית בעדשה מלאכותית. העדשה המקורית מרוסקת על ידי גלי קול ושבריה מוצאים מתוך העין. במקומה, מוכנסת העדשה המלאכותית, שגם היא עשויה, אגב, להתלכלך לאחר זמן מה. במקרה כזה, יבוצע ניתוח קטרקט משני – ניתוח לייזר בו העדשה תנוקה לחלוטין.