יובש בעיניים ודרכים לטפל בו

העידן המודרני הביא לנו אינספור חידושים טכנולוגיים, אבל הוא גם תורם גם ללא מעט תופעות לא רצויות ובכלל זאת יובש בעיניים. בניגוד למה שאולי נהוג לחשוב, לא רק מי שיושב שעות מול מסכים סובל מיובש בעיניים, אלא גם מי שנוהג הרבה (לא נדיר במדינתנו עמוסת הפקקים) או אפילו מי שנמצא בסביבה ממוזגת עשוי לסבול ממנה.

ברוב המקרים, הסיבה ליובש העיניים היא הפרשת דמעות לא תקינה : לעיתים מדובר במעט מדי דמעות ולעיתים מדובר בהרכב לא נכון שלהן. הדמעות דואגות לבריאות העין באמצעות חומרי הזנה והגנה הנמצאים בהן ואנזימים שונים שתפקידים לפעול כנגד חיידקים החיים על פני העין. מנגנון הדמעות הוא מנגנון מורכב למדי, כאשר הן בנויות משלוש שכבות שונות : השכבה החיצונית השומנית המעכבת את אידוי הדמעות, שכבה אמצעית מימית ושכבה פנימית המכילה חלבונים.

יש גם מקרים בהם היובש נוצר דווקא מפעילות לא תקינה של העפעפיים שתפקידן לפזר את הדמעות באמצעות המצמוצים.

כיצד יודעים שיש יובש בעיניים?

למרות שתחושת היובש בעיניים היא סובייקטיבית לכל אדם, ישנו מבחן אשר בודק את רמת היובש בעיניים. המבחן נקרא מבחן שירמר ובמהלכו מונח סרט על העפעף התחתון של העין. כאשר הנבחן עוצם את עיניו, הסרט נרטב מהדמעות המופרשות מן העין, ולאחר מכן נמדדת מידת הרטיבות של הסרט. אם התוצאה היא פחות מ – 15 מילימטר, הדבר מעיד על יובש בעיניים

כיצד מטפלים ביובש בעיניים?

קומפרסים לעיניים – כיום יש קומפרסים לעיניים מתקדמים הרבה יותר מאותן מגבות או שקיות תה חמות שסבתא הייתה שמה לנו על העיניים. מדובר במשקפיים מיוחדות הנקראות EyeHeal מבד וכוללות יחידות חימום המחממות את העיניים והעפעפיים בדיוק במידה הנכונה על מנת לעודד את הפרשת הדמעות. המשקפיים מתאימות לא רק לטיפול יובש בעיניים, אלא גם לשלל בעיות אחרות כמו למשל בלפריטיס (דלקת מציקה ומגרדת של העפעף) ושעורה בעין.

תחליפי דמעות – מדובר בתמיסות הכוללות חומרים צמיגיים שמטרתן לתרום ללחות העין ובכך להפחית את תחושת היובש והצריבה. תמיסות אלו ניתנות בכל בתי המרקחת ללא מרשם רופא. התחליפים הפשוטים יותר כוללים חומר משמר ולכן ניתן להשתמש בהם במשך מספר שבועות בתדירות של 3-4 פעמיים בשבוע למקרים קלים של יובש בעיניים.

התכשירים המתקדמים יותר הם אלו בלי חומר משמר והם ניתנים באמפולות בודדות לשימוש חד יומי. בשל העובדה שאין בהם חומר משמר, ניתן להשתמש בהם בתדירות גבוהה יותר ולמשך תקופות ממושכות יותר על מנת להתגבר על יובש בינוני עד קשה.

תכשירים כנגד דלקת – יובש בעיניים מעיד במקרים רבות על דלקת כרונית מתונה במשטח העין הקדמי. לכן, ניתן להשתמש בתכשירים כנגד דלקות על מנת להפחית את היובש בעיניים. תכשירים אלו ניתנים רק במרשם רופא ורובם מכילים סטרואידים, כך שהשימוש בהם הוא לתקופה מוגבלת ונעשה תחת מעקב צמוד של רופא עיניים.

חסימת תעלות ניקוז הדמעות – תפקידן של תעלת הדמעות הוא לנקז את הדמעות הנוצרות בעין לחלל האף. אצל אנשים להם יש יובש קשה בעיניים וכמות הדמעות המופרשות היא מעטה, ניתן לחסום את הפתחים האלו וכך לגרום להצטברות הדמעות בעיניים. החסימה מתבצעת בעזרת אטמי סיליקון זעירים המוחדרים על ידי רופא העיניים ומוחלפים פעם במספר חודשים.