קטרקט

מחלות עיניים רבות, וביניהן קטרקט, נגרמות בעקבות התהליך הטבעי של הזדקנות איברי העין. קראו כאן מהו קטרקט, כיצד הוא משפיע על הראייה, כיצד מטפלים בקטרקט, והאם ניתן למנוע אותו.

קטרקט – מהי?

קטרקט, ובעברית ירוד, היא מחלת עיניים הגורמת לפגיעה בראייה ומתבטאת בעכירות בעדשת העין. תפקיד עדשת העין הוא למקד את קרני האור שנכנסות לעין על הרשתית בכדי ליצור תמונה ברורה וחדה של הדמות או האובייקט שאותו רואים. לשם כך על העדשה להיות צלולה וגמישה, אך עם השנים היא מאבדת משקיפותה ומתפתח הקטרקט.

הקטרקט המתפתח עם הגיל הוא הקטרקט השכיח ביותר, אולם ישנם גם מקרים של קטרקט מולד, וכן מקרים של קטרקט המתפתח בעקבות חבלה בעין. מחלת הקטרקט נפוצה מאוד בקרב בני השישים ומעלה והיא מהווה את אחת הסיבות העיקריות לפגיעה בראייה. במדינות מתפתחות, בהן ניתוח קטרקט אינו נפוץ, הקטרקט מהווה את הגורם העיקרי לעיוורון.

בדרך כלל הפגיעה בראייה בעקבות קטרקט היא הדרדגתית ומתרחשת בשתי העיניים במקביל, אולם לא בהכרח באותו הקצב ובאותה החומרה. חומרת הקטרקט יכולה לנוע מעכירות מעטה ועד לאטימות מוחלטת של כניסת אור לעיניים.

מחלת הקטרקט – סימפטומים

  • ראייה מטושטשת
  • ראייה כפולה
  • רגישות לאור וסנוור
  • ראיית צבעים בגוון צהבהב או דהויים.

טיפול בקטרקט

למעוניינים בטיפול טבעי בקטרקט – ישנם נטורופתים הממליצים על תוספי תזונה שונים ועל צמחי מרפא העשויים למנוע את הופעת הקטרקט ולעצור את התפתחותו אם מאבחנים אותו ומטפלים בו בשלבים מוקדמים.