ספירולינה

ספירולינה

ספירולינה – מהי?

ספירולינה היא "מיקרו-אצה" כחולה ירוקה הגדלה במקורות מים רבים. היא עשירה בחלבונים, בנוגדי חימצון, בוויטמיני B ובנוטריינטים רבים נוספים. כאשר מגדלים אותה במים נקיים ואוספים אותה כראוי, היא הופכת להיות אחד ממקורות התזונה המלאים והטובים ביותר עלי אדמות. קיימים מספר אתרי גידול בעולם המספקים ספירולינה נקייה ואיכותית.

האצה מורכבת בעיקר מחלבון ומחומצות אמינו חיוניות ומומלצת במיוחד לצמחונים ולטבעונים בשל תכולת הברזל הגבוהה שבה. בשל תכולת החלבון והברזל הגבוהה שבה, היא מומלצת גם לנשים בהריון, לאנשים אחרי ניתוח ובכל מצב שבו מערכת החיסון זקוקה לתמיכה.

קצת על הערך התזונתי שלה

ספירולינה נחשבת למזון שהוכח כמעודד בריאות, מסייע לתפקודי גוף מסוימים ומפחית את הסיכון למחלות. כמו כן היא זכתה להיכלל ברשימת מזונות העל – מזונות המכילים ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון בכמויות גדולות במיוחד בהשוואה למזונות אחרים, דבר המעניק להם יכולות ריפוי והארכת חיים. להלן הערכים התזונתיים שיש ב-100 גרם ספירולינה:

ויטמין A – 352 יחב"ל

שומנים – 4.3

12B – 162 מק"ג

כולסטרול – <0.1

סידן – 120 מ"ג

פחמימות – 17.8

ברזל – 87.4

סיבים תזונתיים – 7.7

מגנזיום – 319 מ"ג

קלוריות – 289

נתרן – 1048 מ"ג

אשלגן – 1363 מ"ג

ויטמין C – 10.1 מ"ג

ספירולינה בהריון ובהנקה

כיוון שספירולינה עשירה בנוטריינטים איכותיים, קלים לעיכול וללא ערך קלורי גבוה, היא מזון מושלם לנשים בהריון ולנשים מניקות. כמו כן היא תומכת במערכת החיסון ומסייעת לגוף להתמודד עם זיהומים שונים.

כמו כן, ספירולינה היא מקור נהדר לברזל. נשים הרות רבות חוות מחסור בברזל וספירולינה היא דרך נהדרת להחזיר לגוף את מה שאיבד. מחסור בברזל גורם לתופעות כמו תשישות ודיכאון אצל האם ויכול להוביל לפגיעה בעובר עצמו.

כמות האשלגן היפה שנמצאת בספירולינה מסייעת להתמודד עם הבצקות האופייניות להיריון, והסידן שבה מסייע לבריאות העצם למניעת התכווצויות שרירים. נוגדי החימצון הרבים שבאצה מסייעים לשמור על עור בריא במהלך ההיריון ולמנוע פצעים, הנפוצים אצל נשים הרות רבות.

בזמן ההנקה ספירולינה תתמוך בגוף האם, תסייע לגוף ולמערכת החיסון להתאושש, תספק לה חומרי תזונה חשובים שיסייעו לה לשמור על גוף בריא בזמן תקופת ההנקה האינטנסיבית.

יחד עם זאת, יש לזכור שהמחקר אודות בטיחות ספירולינה בהנקה מוגבל מאוד ויש להתייעץ עם גורם מוסמך לפני נטילתה.

תופעות לוואי

ספירולינה, כמו כל תוסף תזונה, יש ליטול במנות מדודות ולא להגזים. נטילת מנת יתר של שלה עלולה להוביל לכמה תופעות לוואי בלתי נעימות:

החמרה של פנילקטונוריה (Phenylketonuria) - מחלה גנטית שהאחראי לה הוא גן פגום הגורם לייצור של אנזים פנילאלנין הידרוקסילאז פגום. חלבון זה אחראי לייצור של טירוזין. המוטציה גורמת להצטברות פנילאלנין בגוף ולמחסור בטירוזין. מצב זה, אם אינו מטופל, גורם לירידה בכושר הקוגניטיבי עד כדי עיכוב ההתפתחות הקוגניטיבית, אפילפסיה, היפר אקטיביות ולאוטיזם. מחלה זו מוכרת שנים רבות והיא נחקרה היטב.

החרפה של מחלות אוטואימוניות – במחלות אלו מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו וגורמת לדלקת ולנזק לאיברים. דלקת מפרקים, אסטמה, דלקת מסב השן, ויטיליגו, סוכרת סוג 2, טרשת נפוצה ופסוריאזיס – הן דוגמה למחלות אוטואימוניות נפוצות. ספירולינה, על אף היותה תוסף תזונה עשיר, היא עדיין גוף זר.

נטילתה ללא מינון מדויק מרופא עלולה לגרום לתגובת יתר של מערכת החיסון ולהחמיר את המצב של מחלה אוטואימונית הנמצאת ברקע. כמו כן, היא מפריעה לפעילותן של תרופות מסוימות, במיוחד תרופות המדכאות את מערכת החיסון. מצב העלול להוביל לסיבוכים נוספים.

הרעלה של מתכות כבדות – ספירולינה שגדלה באופן לא מבוקר עלולה לספוח לתוכה מתכות כבדות כמו כספית, קדמיום, ארסן ועופרת. הצטברות של מתכות כבדות גורמת לנזק לאיברים הפנימיים, כמו הכבד והכליות. הצטברות של מתכות כבדות מסוכנת במיוחד אצל ילדים.

סיבוכי כליות – תהליך המטבוליזם של ספירולינה משחרר כמות גבוה של אמוניה שהופכת לאוריאה. מצב זה גורם לכליות לעבוד ביתר שאת, כדי לנקות את הדם מהאוריאה שמצטברת. מצב מתמשך שכזה עלול לגרום לנזק לכליות.

מעודד בצקות ומשקל לא יציב – ספירולינה מלאה בויטמינים, בחלבונים ובמינרלים. אנשים עם בעיות בכליות לא יכולים לנקות את עודפי הנוטריינטים האלו מהדם. ספירולינה עשירה במיוחד ביוד. אמנם מדובר במינרל חשוב, אך עודף ממנו עלול לפגוע בבלוטת התריס ובבלוטות הקשורות אליה.

הפגיעה מורגשת יותר אצל אנשים הסובלים המתת פעילות של בלוטת התריס. עודף הנוטריינטים בדם יכול להוביל גם לבצקות בגפיים, חוסר איזון בספיגה של מינרלים מסוימים, לתנודות במשקל, לתשישות ולמחלות לב.

אי נוחות במערכת העיכול – נטילת ספירולינה יכולה לגרום לנפיחות ולגזים המובילים לכאבים ולבחילות. ספירולינה ממקור לא מבוקר עלולה להכיל טוקסינים שגורמים לבעיות רציניות יותר במערכת העיכול.

פורסם בקטגוריה מזונות על. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.