נטורופתיה

נטורופתיה

נטורופתיה

פירוש המילה נטורופתיה הוא רפואה טבעית. הנטורופתיה היא גישה רפואית – טבעית – הוליסטית אלטרנטיבית לריפוי, המשתמשת ברכיבים טבעיים בלבד, שמטרתם לחזק את מנגונני הגוף ולסייע לגוף לרפא את עצמו באופן טבעי.

הנטורופתיה משלבת מדע, פילוסופיה, הרגלי תזונה נכונה ומגע, והיא למעשה דרך חיים. בנטורפתיה יש דגש על הקשר שבין גוף לנפש, ועל הקשר בין אורח החיים למצב הבריאותי. על פי גישה זו, מחלות פורצות בשל אורח חיים לקוי וניתן לסייע לגוף להתגבר עליהן בעזרת שינוי אורח החיים הכולל שינוי הרגלי תזונה, צמחי מרפא, פעילות גופנית, תוספי תזונה, שמנים אתריים, מתציות באך ועוד.

עקרונות היסוד של הנטורופתיה

הנטורופתיה מבוססת על חמישה עקרונות יסוד:

  • כח ריפוי טבעי – אמונה בכך שבכל אדם נמצא כח ריפוי טבעי.
  • זיהוי שורש הבעיה – אבחון הגורמים שגורמים לבעיה ולא דיכוי הסימפטומים שלה.
  • טיפול ללא נזק – שימוש בחומרים ושיטות טיפול טבעיות בלבד, ללא שימוש בכימיקלים ורעלנים.
  • אורח חיים בריא – חינוך לאורח חיים בריא, לאחריות לבריאות ולמודעות עצמית.
  • האדם כמכלול – הקשר בין מערכות ואיברים בגוף ובין גוף ונפש.

טיפול נטורופתי

הטיפול הנטורופתי הוא טיפול הוליסטי המתייחס אל האדם כמכלול, ומשום כך לא מציע לטפל בסימפטומים של בעייה מסויימת, אלא שואף להביא למצב של איזון ושלמות בריאותית. הטיפול מוצע למגוון רב של מחלות כרוניות ומצבי חולי שונים והוא מתמקד באיבחונם של גורמים המעכבים את ריפויו הטבעי של הגוף ובחיזוק מנגנוני ההחלמה הפנימיים.

תפקיד הנטורפת, אם כך, הינו לסייע לגוף לרפא את עצמו בעזרת אבחון והסרת המכשולים העומדים בפניו. הנטורופת מסייע למתרפא בעיצוב דרך חיים בריאה ומאוזנת אשר תביא להחלמתו ולשמירה על בריאותו. במקרים רבים משולב הטיפול הנטורפתי בשיטות הרפיה כמדיטציה ודמיון מודרך, בשיטות מגע שונות כגון שיאצו וכן גם בשיטות טיפוליות נוספות כגון הומואופתיה והידרותרפיה.

לימודי נטורופתיה

נטורופתים נדרשים לידע מבוסס בתזונה על גישותיה השונות. העיסוק בנטורופתיה מחייב הכרות מעמיקה עם התזונה הטבעית על מרכיביה, בקיאות במגוון צמחי מרפא, שמנים אתריים, תוספי תזונה ותמציות באך, יכולת אבחון על פי שיטות טבעיות וכן היכרות עם שיטות ריפוי המבוססות על מגע.

ישנו מספר רב של מכללות בארץ המציעים מסלולים שונים ללימודי נטורופתיה. לרוב מדובר במסלול ללימודי תעודה הכולל ארבע שנות לימוד ומעניק כלים אבחוניים וטיפוליים.

חשוב לציין כי הטיפול הנטורופתי אמנם מבוסס בחלקו על תוצאות מחקרים רלוונטיים, אולם מידת היעילות שלו לא הוכחה באופן מדעי וישנה מחלוקת לגביה בקרב הרפואה הקונבנציונאלית.