תוספי מזון

תוספי מזון הם נושא שנוי במחלוקת. יש הבטוחים שהגוף בתזונה בסיסית נכונה לא זקוקה לשום תוספת מלאכותית, בעוד יש כאלה שסבורים שכל מאמץ בעולם לא יספיק לספק לגוף אף פעם בדיוק את החומרים להם הוא זקוק ולכן תוספי המזון למיניהם חשובים ביותר.

בעד או נגד דבר אחד ברור: מגמת העלייה בצריכת תוספי מזון בארץ ובעולם עולה כל הזמן, הרבה בעקבות אורח החיים המודרני שלא מתיר זמן "להתעסק" בתזונה נכונה ואוכל בריא.

גם המצדדים בלקחית תוספי מזון באופן מלאכותי סבורים כולם שכל מינון של כל תוסף, חשוב שיינתן לאדם על ידי איש מקצוע או רופא הבודק לפני נתינת המינון של כל חומר את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, ואת צריכת התרופות שלו באופן כללי. תזונאים, רוקחים וכמובן רופאים, הם אנשי מקצוע מתאימים להעניק ייעוץ לגבי תוספי מזון.

כיום משווקים תוספי מזון בסופרמקטים אורגניים, בבתי טבע ובבתי מרקחת. התחום הזה כאמור רחב מאוד וכולל סוגים שונים וקבוצות שונות של תוספים ביניהם ויטמינים, מינרלים, חומצות לסוגיהן, משקאות וחטיפי אנרגיה , סיבים תזונתיים, אבקות חלב ועוד.

גישות לגבי צריכת תוספי מזון

הנטורופתיה ממליצה על נטילת תוספי מזון כהשלמה תזונתית וכפתרון לבעיות בריאות נקודתיות.

הרפואה המערבית תמליץ על מתן מרשם לתוספי מזון אך ורק במידה ויש צורך ברור בהם. לדוגמא? חומצה פולית כחלק מתוספי תזונה בהריון, הוכחה כבר כחשובה ביותר.

הרפואה הסינית תמליץ על צמחי מרפא ועל מזון ספציפי לכל אדם במטרה לאזן את האנרגיה של מערכות הגוף שונות.

תוספי מזון חשוב לזכור:

  • המינון צריך להיקבע אך ורק על ידי אנשי מקצוע. מינון עודף = נזק.
  • יש לשים לב להתנגשות האפשרית בין תרופות רגילות שאנו טולים לתוספי מזון. ישנם תוספים הפוגעים בספיגה של תרופות רגילות!
  • כל תוסף צריך להילקח בהתחשב לגיל, מין ומחלות רקע במשפחה.