תוספי תזונה לספורטאים

תופעת צריכת תוספי התזונה בכלל ותוספי תזונה לספורטאים מקצועיים בפרט, הפכה כבר מזמן למקובלת ונפוצה והשוק הזה מכניס מיליונים של דולרים בכל רחבי העולם – גם בישראל.

כל מי שמנסה כיום למכור תוספי מזון או תזונה מנסה לשכנע את ציבור הצרכנים ובראשם את הספורטאים, שאלה הכרחיים לפיתוח הגוף, הסיבולת והכוח ושבלעדיהם הגוף מתקשה לספק לעצמו את האנרגיה לו הוא זקוק לפעילות מאומצת.

כאשר התזונה של הספורטאים היא מאוזנת, בריאה ונכונה, ניתן לומר שהצורך בתוספים הוא מזערי ובכל זאת מספר תוספים הוכחו כתורמים במיוחד לפעילותם של ספורטאים תחרותיים, כמובן כל עוד הם נלקחים במינונים הנכונים ובעיקר – המותרים.

תוספי תזונה לספורטאים – קריאטין וקפאין

הקריאטין נוצר בכבד, בכליות ובלבלב ומצוי בעיקר בשרירי השלד. מחקרים הוכיחו שנטילת תוסף קריאטין במינון של בין 3 -5 גרם ביום במשך חודש ימים למשל, העלתה את הכוח ואת מסת השריר אצל ספורטאים.

במזון ה"טבעי" ניתן למצוא קריאטין בעיקר בבשר ולכן ספורטאים מקצוענים צמחוניים למשל (ומסתבר שיש לא מעט כאלה), זקוקים לעיתים למינון מלאכותי של קריאטין בתפריט היומי שלהם.

החומר הנוסף שהוכח כיעיל מאד לספורטאים הוא הקפאין. הקפאין מעלה את יכולת הגוף להשתמש בשומנים כמקור אנרגיה וכך חוסך בשימוש בגליקוגן (פחמימות). הקפאין גם הוכח כמפחית כאב בזמן פעילות ספורטיבית אינטנסיבית ומשפר את יכולות הכוח ובעיקר הסיבולת. בכוס קפה רק לצורך המחשה, יש כ- 70-180 מ"ג של קפאין.

שני החומרים הללו אגב, מותרים לשימוש אך רק עד רמה מסוימת אצל ספורטאים מקצוענים, ולכן הוכנסו לרשימת החומרים האסורים על ידי הועד האולימפי הבינלאומי.

ספורטאים עוברים בדיקות אקראיות במהלך מחנות אימונים ותחרויות חשובות ונבדקת בין השאר, באיזו רמה חומרים אלה ואחרים נמצאים אצלם בגוף.

טניסאית בשם לאריסה סבצ'נקו מרוסיה למשל, שדורגה בעשירייה הראשונה בעולם בשנות התשעים, הושעתה מפעילות בעקבות רמות אסורות וגבוהות מדי של קפאין בגוף בזמן טורניר גדול בו נטלה חלק.

יעילות תוספי המזון עבור ספורטאים

ישנם תוספי מזון לספורטאים הנספגים במהירות במערכת העיכול, זמינותם לגוף עולה ובכך כבר הוכח יתרונם. ישנם חומרים אחרים המותרים עד מינון מסוים לספורטאים תחרותיים, ואחרים שאסורים בהחלט בכל מינון שהוא.

מה שחשוב לדעת הוא שבכל מקרה ההחלטה מה ליטול וכמה, כדאי שתעשה במשותף על הספורטאי, רופא ספורט, פיזיולוג ספורט או תזונאי ספורט מוסמכים.