תוספי תזונה לגיל הזהב

בגיל הזהב הגוף עובר שינויים רבים, הכוללים ירידה ביכולתו לספוג רכיבי תזונה שונים, ירידה בתחושת התיאבון ופגיעה בחוש הריח והטעם. שינויים אלו, יחד עם שינויים תזונתיים הנובעים מגורמים אחרים, חברתיים ורגשיים, עלולים לגרום למחסור במרכיבים חיוניים לגוף כגון ויטמינים ומינרלים. מחסור מתמשך ברכיבים חיוניים עלול להחריף מחלות הקשורות לגיל הזהב, לפגוע במערכת החיסונית, להגביר את הרגישות למחלות שונת, לתחלואה מוגברת, להופעת פצעי לחץ ולחולשה.

עובדות אלו מקבלות משנה תוקף לאור העובדה שתוכלת החיים עולה, והרצון והשאיפה של כולנו הם שאיכות החיים לא תיפגם.
תזונה נכונה לגיל הזהב חייבת להיות מגוונת ועשירה הכוללות ירקות, פירות, מזונות העשירים בחלבונים, דגנים ומזונות עשירים בשומנים, רצוי ממקור צמחי. אם יש בעיות וקשיים בלעיסה, ניתן גם לטחון ורסק את המזונות, ובכל מקרה לא לוותר על פירות וירקות טריים. מומלץ להמעיט מצריכת מזונות ומשקאות ממותקים. כמו כן כדאי מאוד לשקול לקיחת תוספי תזונה לשם השלמתה.
תוספי תזונה לגיל הזהב נועדו לתת מענה לבעיות רבות האופייניות לגיל, כגון: טיפול בכאבי פרקים, חיזוק המערכת החיסונית, שמירה על ריכוז, שמירה על הזיכרון, טיפול בעצירות והסדרת מערכת העיכול ועוד. להלן סקירה קצרה וחלקית של תוספי התזונה לגיל הזהב ותרומתם לגוף:

  • ויטמין A ואבץ מסייעים לחיזוק המערכת החיסונית.
  • ויטמין D מסייע למניעת מחלות לב, יתר לחץ דם וחמצן. כמו כן ויטמין D הינו חיוני לשם ספיגת הסידן בדם.
  • סידן וויטמין A חשובים לחיזוק העצם, למניעת אוסטיאופורוזיס וכאבי פרקים.
  • ברזל חיוני למניעת אנמיה וויטמין C מסייע לספיגתו בגוף.
  • ויטמינים מקבוצת B מחזקים את תפקוד מערכת העצבים ומסייעים במניעת מחלות כגון אלצהיימר ודמנציה. כמו כן, ויטמיני B חיוניים לוויסות רמות הסוכר והכולסטרול בדם.

חברות רבות מציעות מולטי ויטמין לגיל הזהב, האמור לספק את כל מרכיבי התזונה החסרים. מולטי ויטמין כולל קומפלקס ויטמינים, חומרים נוגדי חמצון, צמחי מרפא שונים ומינרלים המסייעים לספיגה מירבית של הויטמינים והחומרים בגוף.

כיום השימוש בתוספי תזונה בגיל הזהב הוא מאוד פופלרי, אולם חשוב מאוד לזכור כי יש לצרוך אותם באופן מבוקר. רצוי לפני לקיחת תוסף כלשהו להתייעץ עם הרופא או עם דיאטנית קלינית, אשר לאחר בדיקה ועיון בתוצאות בדיקות דם ימליצו על תוספי התזונה המתאימים ספציפית לכל אדם ולמצבו הבריאותי.