מהי תזונה נכונה ומאוזנת?

מהם המוצרים הבריאים שכדאי שיהיו בבית? האם יש כללים וחוקים לתזונה נכונה? ומהי בכלל תזונה נכונה? כל התשובות לשאלות אלו ועוד במאמר לפניכם.

על מנת להבין מהי תזונה נכונה חשוב להתחיל ולהסביר כי תזונה נכונה היא דבר אינדיווידואלי, כל אדם שונה מהשני ולכן נצטרך להתאים תפריט ואורח חיים באופן ספציפי לכל אחד. תזונה נכונה מתחילה במחשבה ואורח חיים הבא ליידי ביטוי באכילה נכונה ומאוזנת, שמירה על בריאות הגוף, עשיית ספורט, שמירה על שמחת חיים ועוד.

מהי תזונה נכונה?

תזונה נכונה היא בעצם אכילה רגילה תוך כדי איזון נכון, ידיעה על מה אנחנו אוכלים וכן גם שמירה על אורח חיים בריא. על מנת שהתזונה שלנו תהיה נכונה צריך להבין מהי החלוקה הנכונה של האוכל, או ליתר דיוק, מהי החלוקה של אבות המזון.

חלוקת אבות המזון בכל נושא התזונה הנכונה היא 60 אחוז של פירות וירקות המשמשים כחומרי ניקוי, 20 אחוז של חלבונים ו- 20 אחוז של פחממות שונות וסוכרים.

הכלל החשוב ביותר בתזונה נכונה ומאוזנת הוא לגוון עם המאכלים כמה שיותר, בעיקר בסוגי הירקות. כל פרי עשיר בסוגים אחרים של וויטמינים ומינרלים מהפרי השני לו. גיוון של הפירות ושל המאכלים שאנו אוכלים מביא למצב בו נקבל את רוב הערכים התזונתיים שאנו צריכים.

כאשר אנחנו לא מגוונים במאכלים ובפירות שאנו אוכלים אנו מפרים את האיזון בגוף שלנו. יתכן שאנו יוצרים מצב שבו יש עודף של חומר מסוים וחוסר בחומר אחר. חוסר או עודף של חומר מסוים בגופנו יכול לגרום למצבים לא נעימים בגופנו, שינויים במערכת העיכול, תחושת עייפות ועוד.

מעבר לתזונה נכונה

המעבר לתזונה נכונה יכול להתריע ולהפחיד אנשים רבים החושבים כי מדובר במעבר דרסטי מידי או תהליך שהם לא יוכלו לעמוד בו. חשוב לציין כי מעבר לאורח חיים בריא ומאוזן אכן כרוך בשינויים משמעותיים אך לא קשים. מעבר לתזונה נכונה בא לייד ביטוי בהכל כגון מחשבה על מה אוכלים ומתי, כניסה לסדר יום ספורטיבי, יצירת תפריט בריא ונכון, מחשבה חיובית ועוד.

לחלק מהאנשים המעבר אכן יהיה קשה ולא נוח ויתכן שיקח זמן עד שההרגל החדש יהיה חלק מהשגרה. לחלק אחר מהאנשים המעבר יהיה קל מאד ואפילו בלתי מורגש. חלק אחר מהאנשים יתחיל את התהליך, ירגיש בשינוי החיובי אך לא יצליח להתמיד ויפסיקו בשלב כזה או אחר.

לסיכום

מעבר לאורח חיים בריא ומאוזן הוא מהלך חשוב מאד שכרוך בשינויים, לעיתים קשה להתרגל אליהם. בחלק מהמקרים אנשים לא יצליחו להתמיד במעבר לאורח חיים בריא אך חשוב לנסות ולהכיר את העולם הזה ולנסות להפתח אליו – רק טוב יצא מזה!

בהצלחה

פורסם בקטגוריה תזונה ודיאטה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.